Do kiedy trzeba wdrożyć procedurę zgłoszeń wewnętrznych, czyli zamieszanie związane ze stanowiskiem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Wydawać by się mogło, że na temat ochrony sygnalistów powiedziano już wszystko, a przygotowania w tym zakresie w polskich firmach idą pełną parą. Aż tu nagle, jak grom z jasnego nieba, spadło na wszystkich sierpniowe stanowisko Ministerstwa. A dokładniej w czym rzecz. Otóż z wyżej wymienionej informacji wynika, iż podmioty prawne, na rzecz których według stanu na dzień 1 stycznia 2025 roku wykonywać będzie pracę zarobkową co najmniej 50 osób, mogą dopiero na ten dzień przygotować procedurę zgłoszeń wewnętrznych.
A co z terminem 25 września tego roku, gdy w życie wchodzi ustawa o ochronie sygnalistów. No właśnie i tutaj pojawia się wielki problem. Przede wszystkim wspominanie stanowisko przypomina, że istnieje szereg podmiotów, które muszą wdrożyć procedurę zgłoszeń wewnętrznych bez względu na „próg zatrudnienia”, czyli są to podmioty prawne wykonujące działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska.
W tym momencie można zapytać, czy nie będzie tak, że instytucje finansowe oraz małe biura rachunkowe, doradcy podatkowi, notariusze czy pośrednicy w obrocie nieruchomościami, będą musiały wdrożyć procedurę zgłoszeń wewnętrznych już 25 września tego roku, a firmy, dla których pracę wykonuje co najmniej 50 osób dopiero 1 stycznia 2025 roku.
Niestety z tego stanowiska takie wyciągamy wnioski. A przecież, szczególnie małe instytucje obowiązane (zgodnie z ustawą AML) przeważnie mają większe trudności organizacyjne, techniczne czy finansowe niż średnie, duże firmy czy korporacje.
No, ale czy podmioty prawne mają tylko obowiązki związane z ustanowieniem procedury zgłoszeń wewnętrznych?
Czy tylko za brak ustanowionej procedury podmioty prawne mogą zostać ukarane?
Otóż nie! Kary mogą być nałożone na firmy na przykład za uniemożliwianie czy utrudnianie dokonania zgłoszenia sygnalistom.
Dlategom, nie warto ryzykować i przedłużać termin wdrożenia sygnalistów w firmie! Radzimy przygotować rozwiązania związane z tym tematem już na dzień 25 września tego roku, no bo właśnie w tym dniu mija 3 miesięczne vacatio legis ustawy z dnia 14 czerwca 2024 roku o ochronie sygnalistów.
Jeśli chcesz wdrożyć w organizacji skuteczny system zgłaszania naruszeń, zapoznać się z obowiązującymi regulacjami prawnymi lub nurtują Cię pytania i rozbieżne interpretacje w tym zakresie, to serdecznie zapraszamy do udziału w najbliższym szkoleniu OCHRONA SYGNALISTÓW >>
Autorka: Mirosława Zachaś-Lewandowska, Trenerka i ceniona Ekspertka ADN Akademii