W piątek 28 marca 2025 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, którego celem jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi oraz zwiększenie efektywności działania organów podatkowych. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, zmiany objęły również przepisy o raportowaniu schematów podatkowych.
Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich:
- Uszeregowanie definicji legalnych dotyczących schematów podatkowych oraz ich dostosowanie do zakresu pojęciowego Dyrektywy Rady (UE) 2018/822 z dnia 25 maja 2018 r., w tym zmiana definicji: uzgodnienia, schematu podatkowego, korzystającego, kryterium głównej korzyści, udostępnienia, wdrożenia, trudnych do wyceny wartości niematerialnych oraz dodanie definicji podlegającego zgłoszeniu uzgodnienia krajowego, podlegającego zgłoszeniu uzgodnienia transgranicznego, uczestnika uzgodnienia, czynności wspomagających.
- Zmiany w zakresie ogólnych cechach rozpoznawczych, w tym usunięcie ogólnych cech, które budziły największe wątpliwości.
- Zmiany w zakresie szczególnych cechach rozpoznawczych.
- Powiązanie innych szczególnych cech rozpoznawczych z kryterium głównej korzyści.
- Dostosowanie kwestii składania informacji o schematach podatkowych przez promotora, na którym ciąży chroniona tajemnica zawodowa, poprzez zwolnienie radców prawnych, adwokatów, doradców podatkowych i rzeczników patentowych z obowiązku raportowania MDR i nałożenie obowiązku poinformowania ich klienta „promotora” lub „korzystającego” o konieczności złożenia informacji o schematach podatkowych.
- Zmiany w zakresie sankcji za niewykonywania obowiązków MDR wskazanych w ustawie Kodeks karny skarbowy.
- Ograniczenie raportowania MDR – podlegających zgłoszeniu uzgodnień krajowych poprzez wyłączenie z obowiązku przekazania informacji o podlegającym zgłoszeniu uzgodnieniu krajowym w sytuacji, kiedy dane tego uzgodnienia zostały już przekazane m.in.. w ramach informacji o cenach transferowych (TPR).
- Zmiany w raportowaniu standaryzowanych schematów podatkowych.
Z projektu wynika, że Ministerstwo Finansów chce w sposób znaczący przemodelować przepisy o schematach podatkowych, o czym świadczy ilość projektowanych zmian.