Sygnaliści – jak komunikować temat ochrony sygnalistów w firmach?
Kategoria: HR/Kadry/Płace, Menedżerskie, Szkolenia biznesowe
Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. 2024, poz. 928) zaczęła obowiązywać w dniu 25 września 2024 r.
Ustawa o osobach zgłaszających naruszenia prawa już w swoim tytule kładzie nacisk na ochronę sygnalistów. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że zapewnienie ochrony jest tylko środkiem, dzięki któremu mamy osiągnąć cel w postaci wykrywania naruszeń prawa i zapobiegania występowaniu nieprawidłowości. Zapewniamy ochronę pracownikom, po to żeby przekonać ich do zgłaszania wszelkich negatywnych zjawisk mających miejsce w naszej organizacji.
Jeżeli Państwa firma ustaliła już wewnętrzną procedurę dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych to należy zadać sobie pytanie:
• czy organizacja poinformowała wszystkie osoby, które mogą stać się potencjalnymi sygnalistami, w jaki sposób dokonywać zgłoszeń wewnętrznych?
• czy osoby chcące dokonać zgłoszenia wiedzą jakim kanałem mogą tego dokonać?
• czy potencjalni sygnaliści nie obawiają się dokonywać zgłoszeń wewnętrznych?
Na te wszystkie pytania odpowiemy na naszym szkoleniu. Uczestnicy dowiedzą się, wyłącznie w ujęciu praktycznym jak i co komunikować pracownikom, a w szczególności:
• w jaki sposób zakomunikować temat ochrony sygnalistów w swojej organizacji.
• jak postępować w organizacji, aby sygnaliści chcieli zgłaszać prawdziwe zgłoszenia,
• położą nacisk na ochronę pracowników, budując bezpieczne środowisko pracy, dla osób doświadczających niesprawiedliwości,
• będą potrafili wyraźnie pokazywać różnicę między zgłaszaniem w dobrej intencji, a donosicielstwem,
• jak przeciwdziałać stosowaniu niedozwolonych praktyk związanych ze zgłoszeniami wewnętrznymi,
• informować, w jaki sposób sygnalista powinien efektywnie zgłosić naruszenie,
• co zrobić, aby sygnaliści mieli odwagę zgłaszać zgłoszenia wewnętrzne?
• wyjaśniać procedurę zgłaszania naruszeń, podkreślając znaczenie poufności wszystkich zdobytych informacji.
Nabycie praktycznej wiedzy dotyczącej prawidłowego komunikowania tematu ochrony sygnalistów w swojej organizacji.
Mirosława Zachaś – Lewandowska – trener, doradca i praktyk biznesu. Przez 17 lat współtwórczyni instytucji finansowej, a przez prawie 14 lat, jako Wiceprezes Zarządu, odpowiedzialna za dostosowywanie procedur i procesów z zakresu m.in. zasad ładu korporacyjnego, przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu, usług płatniczych, kredytu konsumenckiego, gwarantowania depozytów. W całym okresie pracy zawodowej przygotowywała i prowadziła szkolenia wewnątrz organizacji, w celu wdrażania nowych pracowników oraz usystematyzowania wiedzy i sprawnego wprowadzania wszystkich zmian. W okresie pracy zawodowej uczestniczyła w 60 szkoleniach i warsztatach, organizowanych m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zdobyta dzięki nim wiedza i wymiana doświadczeń przyczyniała się do pozytywnej oceny instytucji obowiązanej przez kontrolujące ją podmioty.
Jako Członek Zarządu instytucji finansowej brała czynny udział w kontrolach przeprowadzanych m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego. Przygotowywała pełną dokumentację zarówno przed rozpoczęciem działań kontrolnych, jak i w ich trakcie. Zajmowała się także dostosowaniem procesów i procedur obowiązujących w firmie do otrzymanych zaleceń pokontrolnych.
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studiów podyplomowych „Zarządzanie Przedsiębiorstwami” na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Na co dzień prowadzi szkolenia z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, Compliance, Whistleblowing, a także doradza w zakresie anonimowego zgłaszania nieprawidłowości w firmach.
1. Rodzaje naruszeń prawa podlegające zgłoszeniu – obligatoryjne, czy także dobrowolne.
2. Status prawny sygnalisty – czy osoby mogące dokonywać zgłoszeń wewnętrznych ufają firmie?
3. Zakaz działań odwetowych na osobach dokonujących zgłoszeń – czy w organizacjach pojawią się „fałszywi sygnaliści”?
4. Środki ochrony przed działaniami odwetowymi.
5. Efektywny proces zgłaszania naruszeń – jak postępować w organizacji, aby sygnaliści chcieli zgłaszać prawdziwe zgłoszenia.
6. Osoby wyznaczone w organizacji do przyjmowania zgłoszeń – czy sygnaliści mają do nich zaufanie, a one nie boją się swoich nowych zadań?
7. Obowiązki pracodawcy w przypadku pojawienia się zgłoszenia wewnętrznego – nowe, ogromne wyzwanie dla wielu organizacji.
8. Dostępne kanały zgłaszania naruszeń prawa – który lepszy: wewnętrzny, czy zewnętrzny?
9. Metody komunikowania tematu ochrony sygnalistów w swojej organizacji.
*Program chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie części lub całości informacji, programów zawartych w ofercie ADN Akademii w formie elektronicznej lub innej bez zgody autora zabronione.
Cena: 1290 zł + 23% VAT
Cena obejmuje:
• dostęp do platformy szkoleniowej na okres 6 miesięcy
• uczestnictwo w zajęciach
• materiały szkoleniowe
• przerwy kawowe
• lunch
• certyfikat
Miejsce i godziny zajęć
Godziny zajęć: 10:00 – 16:00
Miejsce zajęć: centrum w/w miast
Masz pytania? Chętnie odpowiemy.
Agata Boniakowska
22 208 28 36
agata.boniakowska@adnakademia.pl
Anna Niedziółka
22 208 28 26
anna.niedziolka@adnakademia.pl