Rewolucyjne zmiany w ZUS

Rewolucyjne zmiany w ZUS, który chce ewoluować w stronę biura rachunkowego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje rozwój w kierunku wirtualnego biura rachunkowego, jak informuje Business Insider. To bardzo rewolucyjny pomysł, którego zadaniem jest wsparcie firm w zakresie rozliczeń. Jedynym zadaniem firmy byłoby zatwierdzenie sporządzonych dokumentów. Nowa usługa miałaby wejść w życie w latach 2021 – 2023, w ramach planu kluczowych projektów.

Jak usługa wyglądałaby w praktyce?

ZUS wziąłby na siebie obowiązek rozliczania przedsiębiorców i pracowników. Zadaniem przedsiębiorcy byłoby zlecenie i zatwierdzenie przelewów. Dzięki temu nie trzeba by było przeprowadzać aż tak wielu kontroli w firmach. Dla obu stron wydaje się to być idealną sytuacją – ZUS będzie sam rozliczał i miał pewność, że rozliczone zostało dobrze, a przedsiębiorca nie musiałby się obawiać kontroli. Skutkiem ubocznym byłyby również szybsze wypłaty emerytur. Wzorem Ministerstwa Finansów, które już utworzyło taką usługę dla podatników, proces byłby sprawniejszy i mniej problemowy, niż obecnie. Jedno kliknięcie, dzięki któremu wszystko jest rozliczone i załatwione? Tak maluje się przyszłość rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Aktualnie obowiązkiem każdej firmy jest wysłanie rozliczenia do ZUS-u. Oczywiście wielu przedsiębiorców osobiście się tym nie zajmuje – obowiązek wysłania druku ZUS DRA jest zlecany księgowym i biurom rachunkowym. Mniej papierów i mniej odpowiedzialności za błędy jest komfortowym rozwiązaniem dla firm. W mniejszych firmach i u samozatrudnionych pomyłek jest niewiele, ale duże przedsiębiorstwa mają znacznie większe ryzyko przesłania błędnych dokumentów. W nowej rzeczywistości to firmy będą kontrolować rozliczenia ZUS-u. A cała placówka ulegnie głębokiej transformacji. Potwierdza to również prezes ZUS-u, Gertruda Uścińska: „Chcemy zredukować biurokrację i ułatwić prowadzenie biznesu. Po wprowadzeniu reformy, rozliczenia z ZUS będą zabierały minimum czasu i nie będą wymagały zaawansowanej wiedzy.”

Zmiany będą olbrzymim wyzwaniem dla ZUS-u. Profesor Gertruda Uścińska zwraca uwagę, że ZUS już wcześniej szybko radził sobie w obliczu dużych projektów. Przykładem sukcesów na tym polu są elektroniczne zwolnienia lekarskie, e-składki, e-akta. Sporym wyzwaniem było także dopasowanie się do dynamicznych zmian wymuszonych COVID-19, czyli na przykład obsłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego.

A co na zapowiadane zmiany odpowiadają biura rachunkowe? Na pewno sytuacja będzie wymagała sporo zmian, zwłaszcza, że rynek biur rachunkowych stanowi w tej chwili miliardy złotych. Wśród księgowych zdania są podzielone. Część uważa, ze to dobre rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku mikroprzedsiębiorców, inni są przerażeni, że mogą stracić klientów.

Już w nowym roku ZUS ma zamiar zbierać informacje o wszystkich pracownikach. Umowy o pracę były naturalnym źródłem tych informacji, ale już na przykład umowy o dzieło się nieco wymykały, ponieważ wiedział o nich Urząd Skarbowy. W nowej Tarczy Antykryzysowej padł przepis, na mocy którego wynika, że podatnik musi zawiadomić o podpisanej umowie o dzieło również ZUS. Pewnie będzie to specjalny formularz, na podstawie którego takie umowy będzie można zgłosić.