Dzisiaj przedsiębiorcy potrzebują specjalnych grantów, aby wzmocnić swoje cyberbezpieczeństwo – mówił Adam Niedziółka, Prezes Zarządu ADN, Pełnomocnik Prezesa Zarządu Pracodawców RP ds. funduszy europejskich podczas debaty o programie FENG.
W debacie organizowanej przez organizację Pracodawcy RP udział wzięli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Żalek, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Dariusz Budrowski, Prezes Zarządu Alfavox Michał Góra, Prezes Zarządu ADN i Pełnomocnik Prezesa Zarządu Pracodawców RP ds. funduszy europejskich Adam Niedziółka. Debatę otworzył Prezes Pracodawców RP Rafał Baniak. Tematem debaty był program FENG i jego wykorzystanie do skutecznej ochrony przed cyberatakami.
Siedmiokrotnie więcej ataków niż rok temu
Prezes firmy Alfavox Michał Góra przedstawił wyniki raportu i liczby cyberataków w Polsce.
W 2021 było około pół miliarda cyberataków. Do końca września 2022 jest 3,5 milarda. To jest już siedmiokrotnie więcej niż w zeszłym roku. Ta liczba gwałtownie wzrosła po wybuchu wojny w Ukrainie – powiedział Michał Góra.
Dodał, że atakowane są zarówno instytucje związane z ochroną zdrowia, sektor produkcyjny a także sektor infrastruktury krytycznej.
Według przywołanych podczas badań 64% kadry kierowniczej i menadżerskiej obawia się cyberataku – To jest zaledwie co drugi menadżer. To jest zdecydowanie za mała świadomość zagrożenia z jakim mamy do czynienia – podkreślał Góra.
Minister Jacek Żalek zwrócił uwagę na fakt w jakim momencie jesteśmy jako kraj.
Moim zdaniem wszyscy uczestniczymy w pewnym wyścigu i konflikcie globalnym o przywództwo na świecie, które rozegra się właśnie na przestrzeni cyberbezpieczeństwa – powiedział Sekretarz Stanu.
Przedsiębiorcy mają obawy co dalej
Jak zauważył Adam Niedziółka firmy chcą wzmacniać swoje cyberbezpieczeństwo natomiast mają obawy.
W związku z covidem i wojną w Ukrainie przedsiębiorcy boją się co będzie dalej. Wielu z nich wyszło bardzo osłabionych, gdyż ich przychód drastycznie spadł. Dlatego dzisiaj potrzebują grantów do wzmocnienia swoich systemów hardware by móc mieć środki do inwestowania w swoje bezpieczeństwo – powiedział Prezes ADN.
Adam Niedziółka zwrócił również uwagę na aspekt edukacji.
Wiele cyberataków wynika z klikania przez ludzi w linki. Musimy wyszkolić naszych pracowników, aby potrafili odróżnić próby ataków od prawdziwych wiadomości. Muszą wiedzieć, które linki są niebezpieczne i na co należy zwracać uwagę – zaznaczył – Pytanie czy w ramach programu FENG znajdą się na to jakieś środki i czy to firma musi powiadomić, że to jest akurat jej potrzebne – dodał.
Prezes Dariusz Budrowski odpowiadając na pytanie wyraźnie zaznaczył, że to firma składająca wniosek do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości musi we wniosku zgłosić informację, że to działanie jest im potrzebne do ochrony przed cyberatakami. Poinformował również, że 8 listopada wystartuje konkurs „Robogrant” dla branży meblarskiej w celu zakupu sprzętu i oprogramowania do niego, który może posłużyć do zwiększenia cybebezpieczeństwa. Maksymalna wysokość dofinansowania może stanowić 85% wartości projektu. Wymienił także inne projekty dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które w tym momencie prowadzi PARP w celu podnoszenia kwalifikacji pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Co to jest program FENG
Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) stanowi kontynuację dwóch wcześniejszych programów Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020. To pierwszy zaakceptowany przez KE program krajowy dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce. To 7,9 mld euro, które trafi do polskich firm. FENG cechuje się nowym, kompleksowym podejściem do potrzeb przedsiębiorcy w zakresie prowadzenia prac B+R i wdrożenia ich wyników w przedsiębiorstwie lub w organizacji.
Polecamy uwadze całą rozmowę ⇓⇓⇓