KONFERENCJA ONLINE
Odpowiedzialność członków zarządu, dyrektorów finansowych i głównych księgowych
Kategoria: Konferencje online, Online Finanse, Online Rady Nadzorcze/Zarząd, Szkolenia online Księgowe i Finansowe
Na osobach pełniących w spółkach funkcje prezesów, członków zarządu i głównych księgowych spoczywa ogromna odpowiedzialność. Ich działania są sformalizowane licznymi aktami prawnymi, jednak zdarzają się przypadki, że decyzja podjęta pod wpływem impulsu, stresu, czy błędnych danych może spowodować naruszenie prawa. W gąszczu przepisów problematycznym jest właściwie ocenić ryzyka związane z biznesową aktywnością lub jej brakiem. Konferencja dostarczy Państwu rzetelnej wiedzy, która pozwoli zminimalizować ryzyko związane z wykonywaniem obowiązków i podejmowaniem decyzji. Spotkanie będzie doskonałą okazją do dyskusji oraz wymiany doświadczeń pomiędzy osobami pełniącymi podobne funkcje w przedsiębiorstwach.
Monika Drab – Właściciel Kancelarii Radcowskiej M.D. Legal Solutions. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując jako prawnik w Komisji Nadzoru Finansowego a także będąc zastępcą Dyrektora Zespołu Kontroli Wewnętrznej i Finansowej w Agencji Prywatyzacji, jak również zasiadając w radach nadzorczych spółek prawa handlowego, takich jak: Daewoo Engineering & Construction Poland Sp. z o. o., Pilmet S.A., Huta Szkła Ujście S.A. Jest autorką bardzo poczytnego bloga dla kadry zarządzającej Odpowiedzialność Członka Zarządu. Specjalizuje się w doradztwie i ochronie prawnej na rzecz kadry zarządzającej. W 2019 r. została też ekspertką Business Centre Club ds. odpowiedzialności prawnej członka zarządu oraz prawa spółek kapitałowych. Specjalizuje się w doradztwie i ochronie prawnej członków zarządów w zakresie ich odpowiedzialności cywilnej, karnej i finansowej.
Marcin Chomiuk – Partner Zarządzający w ADN Podatki Sp. z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego. Licencjonowany doradca podatkowy, praktyk z blisko 25 letnim stażem, który doświadczenie zawodowe zdobywał w trakcie pracy w Andersen (wcześniej Arthur Andersen) oraz PricewaterhouseCoopers (PwC). Przez ostatnie 9 lat był partnerem odpowiedzialnym za doradztwo w zakresie podatków pośrednich w PwC oraz za zespół doradztwa dla podmiotów finansowych. W ramach swojej pracy doradzał zarówno największym międzynarodowym koncernom, jak i lokalnym spółkom polskim. Współautor pierwszego na polskim rynku komentarza do unijnych przepisów o VAT (VI Dyrektywy VAT – obecnie Dyrektywy 112) oraz autor wielu publikacji w prasie codziennej i specjalistycznej. Nagradzany jako najlepszy doradca VAT w Polsce.
Marcin Pacyna – Adwokat i doradca podatkowy. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. Doświadczenie zdobywał w jednej z najlepszych wrocławskich Kancelarii Radców Prawnych, w której w latach 2002-2003 zajmował się prawem gospodarczym, w tym prawem działalności gospodarczej, prawem cywilnym oraz prawem podatkowym. Jest autorem wielu artykułów z zakresu prawa podatkowego publikowanych na łamach min. „Gazety Prawnej”, „Gazety Podatkowej”, „Biuletynu dla Służb Ekonomiczno-Finansowych”, „Poradnika VAT” czy też „Przeglądu Podatku dochodowego”. W 2012 r. Marcin Pacyna wraz z innymi doradcami podatkowymi został założycielem Grupy Doradców Podatkowych – spółki doradztwa podatkowego, angażującej w 100% polski kapitał, mającej na celu obsługę postępowań podatkowych większych przedsiębiorstw.
Aneta Drosik – radca prawny, lider praktyki podatków dochodowych w ADN Podatki. Posiada ponad 10 lat praktyki zawodowej. Jest ekspertem z zakresu prawa gospodarczego i podatkowego, compliance oraz procedur podatkowych. Kierowała wieloma projektami doradczymi oraz świadczyła usługi bieżącego wsparcia dla największych polskich podmiotów, w tym także z udziałem kapitału zagranicznego. Uczestniczyła w wielu fuzjach i przejęciach, a także licznych procesach restrukturyzacyjnych. Posiada bogate doświadczenie w procesach przekształcania oraz łączenia spółek, zarówno krajowych jak i transgranicznych. Brała udział w licznych badaniach due diligence przedsiębiorców z różnych branż. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji prasowych dotyczących zarówno bieżących kwestii podatkowych, jak i szeregu zagadnień specjalistycznych (w szczególności w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Portalu Finansowo – Księgowym). Jest także doświadczonym wykładowcą, ma za sobą kilkaset godzin szkoleniowych z zakresu prawa podatkowego i gospodarczego, w tym z zakresu cen transferowych, restrukturyzacji podmiotów gospodarczych, procedur podatkowych oraz bieżących zmian w przepisach.
Michał Kołosowski – partner, biegły rewident. Karierę zawodową rozpoczął w międzynarodowej firmie audytorskiej, a następnie zdobywał doświadczenie w jednej z czołowych firm z tzw. „Wielkiej Czwórki”. Dysponuje bogatym doświadczeniem w badaniu sprawozdań finansowych, sporządzaniu pakietów konsolidacyjnych, sporządzaniu analiz finansowych typu Due Diligence, przekształcaniu sprawozdań finansowych na zgodne z MSR/MSSF oraz US GAAP. Specjalista w zakresie obsługi spółek z branży nieruchomości i Real Estate. Posiada certyfikat Diploma in International Financial Reporting wydawany przez ACCA. Obecnie kieruje departamentem audytu na terenie północno-wschodniej Polski. Autor licznych artykułów oraz ceniony wykładowca zagadnień z zakresu rachunkowości.
Konferencja skierowana jest do członków zarządów, rad nadzorczych, dyrektorów finansowych a także prokurentów, pełnomocników ds. zarządu, dyrektorów oraz kierowników biur zarządu, głównych księgowych, prawników.
DZIEŃ I
I. Odpowiedzialność członka zarządu, dyrektora finansowego i głównego księgowego za decyzje
1. ZA CO ODPOWIADA ZARZĄD I JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ – CASE STUDIES.
2. Schemat odpowiedzialności, który wpływa na każdy podpis członka zarządu, dyrektora finansowego i głównego księgowego.
3. Jakie są najgroźniejsze obszary odpowiedzialności?
4. Dowiesz się bezsprzecznie, co nowelizacja KSH zmieniła w odpowiedzialności członka zarządu.
5. Zasada biznesowej oceny ryzyka – nowość czy usankcjonowanie praktyki?
6. Business judgement rule – jak udowodnić prawidłowość decyzji biznesowej?
7. Rewizja kontaktów menadżerskich – które zapisy uratują Cię, a które pogrążą?
8. Zmiana przepisów o odpowiedzialności członków zarządu za szkodę.
II. Ochrona prywatnego majątku członków zarządu
1. Dlaczego członkowie zarządu każdej godziny, każdego dnia ryzykują (zazwyczaj nieświadomie) swoim majątkiem prywatnym?
2. Co zrobić, aby nigdy komornik nie zapukał do ich drzwi za sprawy spółki?
3. Polisy D&O – wszystko co musisz z nich wyczytać – niewątpliwie będzie dla Ciebie zaskoczeniem.
4. Jak działać na co dzień, aby nie narażać swojej rodziny i majątku?
5. Do czego służy votum separatum w Zarządzie?
6. Jak zorganizować podział obowiązków w zarządzie, który zabezpieczy przed odpowiedzialnością?
III. Odpowiedzialność na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
1. Sens regulacji i powody wprowadzenia.
2. Podmioty gospodarcze jako tzw. Instytucje obowiązane.
3. Plan minimum, czyli jak spełnić obowiązki przy minimalnych nakładach finansowych.
4. Plan minimum – czy to się broni?
5. Zakres odpowiedzialności.
6. Kary: pieniężna, publikacja na stronie GIIF o nałożeniu kary, nakaz podjęcia określonych czynności, nakaz zaprzestania określonych czynności, zakaz pełnienia stanowisk kierowniczych,
cofnięcie koncesji albo zezwolenia, wykreślenie z rejestru.
DZIEŃ II
I. Odpowiedzialność członka zarządu, dyrektora finansowego oraz głównego księgowego za zaległości podatkowe spółek kapitałowych
1. W jakich sytuacjach członek zarządu może odpowiadać za zaległości podatkowe spółki kapitałowej?
2. Czy wszyscy członkowie zarządu mogą odpowiadać za zaległości podatkowe spółki?
3. W jaki sposób członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności? Na co należy zwrócić uwagę, aby taką odpowiedzialność ograniczyć lub wyeliminować?
4. Krajowy system e-faktur a odpowiedzialność kadry zarządzającej.
5. Omówienie wybranych przypadków odpowiedzialności, które zdarzają się w praktyce.
II. Zarządzanie ryzykiem podatkowym w organizacji
1. Ryzyka w dziale podatkowym – wewnętrzne i zewnętrzne źródła ryzyka.
2. Ryzyko podatkowe, finansowe i reputacyjne.
3. Odpowiedzialność osobista zarządu i dyrektora finansowego, głównego księgowego.
4. Zarządzanie funkcją podatkową w organizacji.
5. Wewnętrzne procedury podatkowe jako narzędzia należytej staranności.
III. Odpowiedzialność członka zarządu, dyrektora finansowego oraz głównego księgowego w zakresie finansów
1. Odpowiedzialność za prawidłowość sprawozdania finansowego – zarząd oraz rada nadzorcza.
2. Możliwość powierzenia odpowiedzialności za sprawy finansowe jednemu członkowi zarządu.
3. Dyrektor finansowy będący oraz nie będący członkiem za-rządu.
4. Odmowa złożenia podpisu pod sprawozdaniem finansowym.
5. Główny księgowy jako osoba sporządzająca roczne sprawozdanie finansowe.
6. Rzetelność ksiąg rachunkowych.
7. Rola oraz odpowiedzialność biegłego rewidenta w związku z audytem sprawozdania finansów.
Cena: 1890 zł + 23% VAT
Cena obejmuje:
• dostęp do platformy w czasie realizacji szkolenia
• autorskie materiały szkoleniowe
• certyfikat
• dostęp do platformy szkoleniowej na okres 6 miesięcy
Każda zgłoszona osoba musi dysponować komputerem lub innym urządzeniem mobilnym z wbudowanym głośnikiem (opcjonalnie kamerą i mikrofonem) oraz dostępem do Internetu.
Wyżej wymieniony sprzęt nie obliguje Państwa do udostępniania swojego wizerunku, jest potrzebny, aby móc aktywnie uczestniczyć w szkoleniu.
Harmonogram konferencji
Godziny zajęć:
Dzień I: 10:00- 16:00
Dzień II: 9:00- 15:00
Masz pytania? Chętnie odpowiemy.
Anita Musiał
22 208 28 33
anita.musial@adnakademia.pl