Egzekucja administracyjna w Powiatowych Urzędach Pracy a także nowe obowiązki PUP związane z nowelizacją przepisów prawa

Termin szkolenia

Warszawa, 24 czerwca 2019 r.
Kraków, 28 czerwca 2019 r.

Cel szkolenia

Podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników Urzędu Pracy zakresie prawidłowego stosowania przepisów regulujących dochodzenie roszczeń i egzekucję z uwzględnieniem zmian wprowadzonych po nowelizacjach.

Adresaci szkolenia

Szkolenie skierowane jest do pracowników Powiatowych i wojewódzkich Urzędów Pracy zajmujących się problematyką egzekucji i windykacji.

Program szkolenia

1. Obowiązek dochodzenia świadczeń nienależnie pobranych i wydatków w świetle dyscypliny finansów publicznych – moment powstania obowiązku.
2. Rodzaje decyzji ustalających i zobowiązujących do zwrotu świadczeń z uwzględnieniem zmian Kodeksu postępowania administracyjnego.
3. Procedura dochodzenia świadczeń nienależnie pobranych na gruncie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy omówiona na przykładach. Najczęściej popełniane błędy w prowadzeniu ww. postępowań.
4. Egzekucja administracyjna a egzekucja sądowa.
5. Zakres podmiotowy i przedmiotowy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w jednostkach samorządu terytorialnego – możliwość delegowania uprawnień poza organ właściwy wierzyciela.
6. Art. 6 ustawy – zasada obligatoryjnego wszczęcia i prowadzenia egzekucji – jak należy ją stosować?
7. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30.12.2015 r. w sprawie postępowania wierzycieli należności pieniężnych po zmianach wprowadzonych w 2017 r.
8. Regulacje prawne postępowania przedegzekucyjnego i egzekucyjnego.
9. Regulacje trybu postępowania wierzycieli.
10. Co z upomnieniem awizowanym, odmową odbioru czy niemożnością doręczenia upomnienia? Rola kuratora w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
11. Kiedy powstaje obowiązek wezwania zobowiązanego do złożenia oświadczenia o posiadanym majątku lub źródłach dochodu.
12. W jaki sposób i w jakich terminach kierować tytuły wykonawcze do egzekucji.
13. Przebieg egzekucji administracyjnej:
a) zasady prowadzenia egzekucji, wszczęcie egzekucji administracyjnej, postanowienie o nieprzystąpieniu do egzekucji, prawo do niepodejmowania czynności egzekucyjnych zasady ustalania właściwości organu egzekucyjnego właściwego do prowadzenia postępowania egzekucyjnego,
b) zmiana należności objętej tytułem wykonawczym, obowiązek wystawienia zmienionego tytułu wykonawczego – czy konieczna, kiedy i w jakim trybie,
c) zarzuty jako środek obrony dłużnika i udział wierzyciela w postępowaniu w sprawie o zarzuty (regulacja art.33, zarzuty zgłaszane w postępowaniu mającym na celu dochodzenie należności określonych w art. 2 ustawy).
14. Tytuły wykonawcze – wzór tytułu wykonawczego. Rodzaje tytułów wykonawczych – jaki tytuł wykonawczy i kiedy należy wystawić. Ustawowy termin wystawienia tytułu wykonawczego. Kwoty warunkujące możliwość wystawienia tytułu wykonawczego. Formy przekazywania tytułów wykonawczych.
15. Kiedy należy sporządzać wnioski egzekucyjne? Obowiązki wójta/burmistrza/prezydenta jako wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym.
16. Egzekucja w stosunku do osób nieobecnych, nieznanych z miejsca pobytu i osadzonych w zakładach karnych oraz poza granicami kraju.
17. Zbieg egzekucji.
18. Stosowanie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
19. Egzekucja administracyjna nienależnie pobranych świadczeń w świetle aktualnego stanowiska sądów administracyjnych i organów odwoławczych oraz organów kontrolnych – panel dyskusyjny.
20. Wybrane zagadnienia z zakresu postępowania administracyjnego w praktyce działania Powiatowych Urzędów Pracy.
21. Nowe uregulowania w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w wprowadzone ustawą z dnia 21 lutego 2019 r.o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679.
22. Zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego wprowadzone ustawą z dnia 21 lutego 2019 r.o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 oraz ich wpływ na praktykę działania Powiatowych Urzędów Pracy.

Informacje organizacyjne

Koszt uczestnictwa jednej osoby: 540 zł

Prosimy o dokonanie płatności po otrzymaniu pisemnego potwierdzenia, podając w tytule przelewu kod szkolenia.

Cena obejmuje: uczestnictwo w zajęciach, materiały szkoleniowe, przerwy kawowe, lunch, certyfikat ukończenia szkolenia

Godziny zajęć: 10:00 – 15:00

Miejsce zajęć: Centra ww. miast

Informacje:
Anna Pyrzanowska,
tel. (22) 208 28 38, fax. (22) 211 20 90,
anna.pyrzanowska@akademiamddp.pl